Válogatásunk címe azonnal felveti a kérdést, létezik-e katolikus irodalom, s ha igen, melyek azok a jellemzői, amelyek jogossá teszik a megkülönböztetést. A válaszért Sík Sándorhoz fordulunk. Alapvető fogódzókat adott a Vigiliában megjelent közismert és gyakran idézett tanulmányában, a katolikus irodalom problémáiról szólva. Talán még bővebb, szerteágazóbb kifejezését találjuk e kérdéskörben Irodalom és katolicizmus című írásában, amely A katolikus írók új magyar kalauza című kötetben jelent meg (290–347).
Sík a hiteles irodalom lényegét így világította meg: „A művész az ő alkotó tevékenysége mélyén, valamiképpen az érzékfeletti világgal, az emberen túli valósággal, a titokkal érintkezik; erről meg van győződve lelke legmélyén minden művész – feltéve, hogy igazán művész – az is, aki nem mondja, az is, aki önmaga előtt is tagadja, az is, aki cinikusan az ellenkezőjét vitatja… Igazi művész nem lehet materialista vagy pozitivista, mert önmagában élte át a Szellem szuverenitását, az ige testté válását. Ezt az igét kell szolgálnia, minden mást – még a vallást, az erkölcsöt, a hazát, az emberiséget is – csak ezen át szolgálhatja”.
Nyilvánvaló, ebben az összefüggésben az ige szolgálata nem az igehirdetéssel azonos, hanem az ajándékképpen kapott Szellem kifejezése, s ez által a Titok lényegének megsejtése. Az ajándékot megkaphatja, aki előfeltevések nélkül szolgálja a szépséget, amely a teremtett világban és az emberi létben egyformán adott.
A katolikus művészet fogalmát semmiképp sem tekinthetjük irodalmi irányzatnak vagy iskolának, nem is lehetne, hiszen egyetemes igényű, mindegyik irányzatból befogadja és tartalmazza az emberi törekvéseket. „A katolikus lélek minden esztétikai áramlatban otthon találja magát – írta Sík Sándor –, és minden komoly ízlésformában kifejezheti élményeit … egyetlen irányt sem lehet katolikusnak mondani, mint ahogy nem lehet nem-katolikusnak mondani sem.”
A kötet költői:
Ágoston Julián Babits Mihály Czigány György Csanád Béla Dsida Jenő Fáy Ferenc Görgey Gábor Harsányi Lajos Illyés Gyula Juhász Gyula Kalász Márton Kocsis László Kosztolányi Dezső Kunszery Gyula Mentes Mihály Mécs László Nagy Gáspár Parancs János Pilinszky János Puszta Sándor Radnóti Miklós Rónay György Sajgó Szabolcs Sík Sándor Szabó Ferenc Toldalagi Pál Tóth Árpád Tűz Tamás Vasadi Péter

Válogatta, szerkesztette és az utószót írta Rónay László
A kiadás éve: 2010. Ára: 3950 Ft
|